Sakrální znalosti o člověku

Co vlastně tvoří člověka? Je to jen to, co vnímáme svými pěti smysly? Je to fyzické tělo, naše mysl... a dál? Jsme lidmi, ale co o sobě vlastně víme? Co víme o svých možnostech? Vždyť mnoho lidí se dnes zdráhá uvěřit dokonce i v existenci vlastní duše! V dřívějších dobách věděli lidé o struktuře člověka mnohem více. Ve společnosti byly Znalosti, které lidem dávaly skutečnou moc - poznání sebe samého, poznání viditelného i neviditelného světa. Díky těmto znalostem lidé znali svou duši a ubírali se duchovní cestou, což mělo vždy za následek skutečný rozkvět tehdejší společnosti. Krásným příkladem je Egypt za působení duchovní bytosti, známé jako Imhotep. Co o člověku věděli ve starém Egyptě? 

Ba, Ach, Ka, Chat a Chu - 5 prvků, tvořících člověka

Ba - duše člověka


Duši Ba považovali ve starém Egyptě za ztělesnění životní síly člověka a věřili, že ve své existenci pokračuje i po smrti člověka. Duše Ba byla základem duchovní podstaty člověka. Zobrazována byla v podobě sokola s lidskou hlavou létajícího mezi dvěma světy (pozemským světem a nadpozemským světem). Někdy před sokola umisťovali rozsvícenou lampičku, symbolizující jeho nebeský původ. Ba náleží nebesům. Zajímavým faktem je, že lidé věřili, že hvězdy jsou jakýmsi seskupením lampiček blažených Ba - duší matky hvězd Nut. Ke každému bohu měli staří Egypťané přiřazeny hvězdy. Například souhvězdí Orion byl duší boha Osirise. Sirius (též Sotis) byl duší bohyně Isis.

 

Ach - duch vůle člověka


Ach (nebo také Ab) - vychází z egyptského lexikálního základu "ach" - svítit, vyzařovat. Tento druhý prvek člověka znamenal "blažený", "rozjasněný". Ach byl vnímán jako spojující článek mezi člověkem a zářící životní silou, byl vykládán jako duch symbolizující přání a vůli člověka. Po smrti člověka prvek Ach opouštěl tělo a připojil se ke hvězdám. Ach byl zobrazován jako pták s pestrobarevným peřím, ptáka ibise nazývali jako "achu", tedy "svítící". Není náhoda, že boha Thovta, jenž byl bohem poznání, nositelem božské síly a duše, zobrazovali právě v podobě tohoto ptáka.  Ach byl v podstatě silou lidské vůle, která dává prvotní impulz k realizaci různých přání. Tato síla závisí jen ze 30% na materii a procesech lidského mozku. Její projevy jsou více spojeny s jemnou matérií (s energomateriálním světem člověka) - s jeho aurou, duší, centry agathodemona (centrum pozitivních myšlenek) a kakodemona (centrum negativních myšlenek).

Spojujícím článkem této síly Ach je tato unikátní vlastnost: čím častěji je na něco soustředěna, tím více zesiluje svůj potenciál přeměna energomateriálních struktur (ze kterých se skládá mysl) do konkrétních činů a událostí (buď duchovního či materiálního charakteru), v závislosti na volbě člověka. Díky této vlastnosti "vytvářet něco svou vůlí" označovali tuto sílu za "hlas rozumu, boha, který je v člověku".  Později ji tuto sílu nazývali například jako "schránkou vědomí tvořící jednotu s jazykem a nositelem vůle" nebo jako "soustředěním rozumu".

Ka - duchovní dvojník člověka či astrální tělo


Tato životní síla (dýchání, duch) je člověku dána při narození a po smrti těla provází člověka v posmrtném království, poté jej opouští. Staří Egypťané věřili, že Ka se rodí a roste spolu s člověkem, a přebírá jeho vlastnosti (přednosti i nedostatky). Tělo Ka může existovat nezávisle na těle, může létat do nebe a povídat si s bohy nebo se pohybovat kdekoliv po zemi. Ka může být vícenásobné. Znak Ka zobrazovali v podobě dvou zvednutých paží, ohnutých v loktech. Tento znak umisťovali nad hlavu dvojníka. Ve spojitosti s prvkem Ka také panovala představa, že Ba (tedy duše) přebývá v Ka a má schopnost stát se netělesným nebo netělesným. Učení o těle Ka bylo rovněž součástí učení, jež předával Imhotep lidem. Pokud si přejete, můžete se i vy naučit a používat prastarou techniku na obnovu a posílení těla Ka (jenž je ve své podstatě biopolem) - meditaci Ka.

Chat - fyzické tělo člověka
Za chat se nepovažovalo jen tělo, ale vše, co podléhá rozkladu.

Chu - materiální princip
Chu byla vnímáno jako inteligentní síla, mající na člověka stejně tak zásadní vliv jako Ba. Po fyzické smrti zaniká chu společně s Chat. Prvek Chu označuje Materiální podstatu člověka, jeho materiální princip.

 

Staří Egypťané taktéž poukazovali na základní triadický vzájemný vztah mezi uvedenými pěti prvky. Například triáda Ka-Chu-Chat nebo Ka-Ba-Ach (duše je úzce spojena s astrálním dvojníkem a duchem vůle). Nejenže se poukazovalo na tyto trojjedinosti, taktéž byla k dispozici učení ohledně práce s těmito strukturami, efekty a výsledky.

Učení Ka-Ba-Ach

V dávném Egyptě existovalo učení Ka-Ba-Ach. Toto učení odhalovalo počátky sil a cest, s jejichž pomocí bylo možné vystoupit z kruhu reinkarnací duše. Ka (astrální tělo), Ba (duše) a Ach (duch vůle) byly tři složky tohoto učení, přičemž za vrchol tohoto trojúhelníku byla považována Duše - Ba. V tomto učení se zkoumaly pouze cesty duchovního pochopení, nezaznělo v něm ani jediné slovo ohledně vlivu na materiální svět. Toto učení bylo dostupné všem, kdo chtěli jít duchovní cestou.

Jak se z Ka-Ba-Ach stala Kabbala (kabala)

Pověstí o tomto učení se ujali "talentovaní" židovští kněží, kteří jej přepracovali podle svého uvážení a navíc, jak už to tak bývá u ziskuchtivých a mocichtivých lidí, podstatné znalosti před lidmi skryli, měli je jen pro sebe, ostatním nechali jen ubohé drobečky filosofických znalostí. Staroegyptské učení o duši a duchovním sebezdokonalováním prohlásili za židovské. Aby zaplnili prázdnotu, vzniknuvší odebráním (skrytím) podstatného, použili matematiku propletenou s hebrejštinou. Tak zajistili, že už opravdu nikdo nic nemohl pochopit a skutečně poznat. Přestože z jednoduchého udělali složité a podstatné skryli, učení Kabaly dodnes přitahuje mnoho lidí, možná právě kvůli prosvítajícím staroegyptským kořenům, které před vnímavým člověkem prostě nelze skrýt.